ALOIDENDRON DICHOTOMUM (Masson) Klopper et Gideon F. Sm.

Syn.: Aloe dichotoma Masson, Rhipidodendrum dichotomum (Masson) Willd.
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Aloe dichotoma

Rozšíření: Vyskytuje se v Namibii a na západě Jihoafrické republiky, především v provincii Severní Kapsko.

Ekologie: Roste na vyprahlých kamenitých stanovištích, ve vegetaci sukulentů a v různých typech suchých trávníků; provází území s velmi nízkými úhrny srážek, ať už přicházejí v létě nebo v zimě. Dnes jsou známy spíše jednotlivě rostoucí jedinci, v minulosti tvořil častěji i souvislé „lesíky“. Kvete v zimě.

Popis: Bizarní stromek s opakovaně dichotomicky větveným kmenem, dorůstá výšky 3–9 m. Listy tvoří spirálovité růžice na koncích větví, nejčastěji v počtu 10–20, jsou čárkovitě kopinaté, 20–50 cm dlouhé a 2–5 cm široké, lehce vypouklé až mělce žlábkovité, šedozelené. Květenství je přímé, latovité, 15–30 cm dlouhé, s 3–5 větvemi; listeny jsou trojúhelníkovité, 4–8 mm dlouhé; květní stopky jsou 0,5–1 cm dlouhé, nesou břichatě válcovité, asi 2,5 cm dlouhé, citrónově až kanárkově žluté trojčetné květy; vnější okvětní lístky jsou v dolní třetině srostlé, vnitřní jsou volné; tyčinky jsou vyniklé; svrchní semeník je 6–9 mm dlouhý. Plody jsou 3–4,5 cm dlouhé žlutohnědé tobolky.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN je klasifikován jako zranitelný druh (VU). Rovněž je zařazen na seznam mezinárodní úmluvy o obchodu s přírodninami CITES.

Využití: Původní obyvatelé jižní Afriky – Sanové – si z vydlabaných větví tohoto stromu vyráběli toulce na šípy.

Poznámka: Rod Aloidendron v současnosti zahrnuje sedm druhů (POWO 2020), které se vyskytují v Africe a na Arabském poloostrově. Dříve byly tyto druhy řazeny k rodu Aloe, po revizi z roku 2013 byl však rod Aloe rozčleněn na čtyři samostatné rody.

Aloe dichotoma
Aloe dichotomaAloe dichotoma

Fotografovala Olga Urbánková, v únoru 2011 (Namibie, Giants Playground).